Jak se vyvíjely kalhotky
Počet shlédnutí 2168
Těšíte se na žhavou noc s partnerem, potřebujete pohodlné kalhotky na výlet do přírody, nebo stahovací prádlo pod obepnuté plesové šaty? K mání jsou dnes kalhotky různých střihů, vyrobené z nejrůznějších materiálů. Snadno je pořídíte v obchodě, ale ještě před 150 lety byste si je musela ušít doma. A půjdeme-li ještě dál do historie, ptala byste se: Co jsou to vlastně ty kalhotky?
Spodní prádlo není vynálezem v pravém slova smyslu. Vyvinulo se, kdy lidé začali nosit více než jednu vrstvu oblečení. A k tomu došlo už ve starověku – hlavním důvodem byla snaha chránit se před chladem. Ale záleželo na podnebí, protože například Egypťanky vystačily s jednoduchými zástěrkami, které nenosily ze studu, ale spíš kvůli ochraně intimních partií možnými úrazy. Ňadra přitom nechávaly odhalená, protože nahota tehdy nikoho nepobuřovala. Ženy ve starém Římě si (stejně jako muži) zase rády oblékaly subligaculum. Šlo o jakési šortky z trojúhelníku látky, se dvěma cípy uvázanými okolo pasu a třetím, protaženým mezi nohama a pod uzlem na břiše.
Sláva kankánu
Ráda vyrážíte v létě ven naostro? Vězte, že středověké ženy ani jinak nechodily. Nosily pod svrchní vrstvou oděvu jen spodničku a košili – ty chudé vlastnily režnou či lněnou, bohaté si dopřávaly jemnou látku a s krajky.
Paradoxně prvními příslušnicemi něžného pohlaví, které začaly na začátku 19. století nosit kalhotky, byly prostitutky. Ale nepředstavujte si je v současné podobě lehoučkého, krajkového „nic". Byly to nabírané kalhoty v délce pěkně do poloviny stehen nebo ke kolenům. Přesto dokázaly vzbudit u zákazníků nevěstinců ty nejodvážnější erotické touhy.
Ženy všech vrstev vzaly zavděk kalhotkami až ve druhé polovině 19. století, a to proto, že krinolíny, které byly tenkrát v módě, se chovaly natolik nevyzpytatelně, že stačilo jedno neopatrné shýbnutí a okolí zahlédlo, co vidět nemělo. Pořád ale mluvíme spíš o kalhotách než kalhotkách. Až díky kankánu, k němuž patřilo odhalování dámských nožek, se dostaly do módy skoro takové, jaké je známe dnes. Až do poloviny 20. století, kdy se textilní továrny chopily výroby ve velkém, se však šily doma.
Tanga? Dárek od Aubade
Kalhotkovou revoluci způsobila britská módní návrhářka Lucy Duff-Gordonová, která spodní díl prádla zásadně zkrátila a tím podnítila i následný trend zkracování sukní a nošení rozparků. Nic už nemohlo zvrátit vývoj směrem k dnešní podobě kalhotek jako půvabného, minimalistického a přitom plně funkčního kousku oblečení.
A jsou to především francouzští výrobci, kteří dali a stále dávají spodnímu prádlu nevídaný šmrnc a eleganci. Ostatně víte, že například tanga vyvinula francouzská značka Aubade? A ani další značky, Chantelle nebo Lise Charmel, nezůstávají pozadu díky dlouholetým zkušenostem s výrobou i vývojem a dokážou nabídnout každé ženě takový střih, který zdůrazní její půvaby. Zbývá jen odpovědět si na otázku: je libo brazilky, boxerky, panty, nebo snad tanga?
Nový komentář