Jak se narodila nejlepší přítelkyně ženských ňader
Počet shlédnutí 1953
Možná ji zbožňujete, možná se s ní moc nekamarádíte. Podstatnou roli ve vztahu k nošení podprsenky obvykle sehrává štědrost matky přírody. Jste-li obdařena bujným poprsím, bez tohoto kousku spodního prádla se obejdete jen stěží – tedy chcete-li se cítit pohodlně, a to nejen při sportu.
Avšak i ženám s méně vyvinutou hrudí se podprsenka šikne. Taková push-upka dokáže v okamžiku vykouzlit ten nejoslnivější výstřih.
Korzet jako španělská bota
Zatímco dnes vám dělá těžkou hlavu výběr správné velikost podprsenky, před 5000 lety byste si prostě jen omotala okolo hrudníku kus látky nebo zvířecí kůži, jako to dělaly ženy z germánských kmenů. Ve starém Řecku se takovému zpevňujícímu pruhu látky říkalo mastodeton, a pokud žena chtěla prsa spíš tvarovat, použila tzv. strofion. Vědci se dlouho domnívali, že podprsenka, jak ji známe dnes, je poměrně nedávný vynález. Jejich přesvědčení zpochybnil archeologický nález na území Číny z doby před tisíci lety: v hrobě bohaté ženy se našla podprsenka z hedvábí, s ramínky a vycpávkami.
Ňadra Evropanek ale měla prozatím smůlu. Na několik století je obemkl korzet, který si zaslouží pojmenování „španělská bota ženských křivek". Jejich nositelky v něm sice byly štíhlé, ale jistě není těžké představit si cenu, jakou za to zaplatily na svém zdraví. Korzet dosahoval někdy do pasu, jindy až ke stehnům, jednou měl za úkol prsa zploštit, pak zase zvýraznit. Jeho vláda trvala až do 19. století.
Podprsenka, která si pamatuje
Na lepší časy se začalo blýskat v roce 1895, kdy si Němka Christine Hartová nechala patentovat živůtek tvarující poprsí. Těch, kdo se zasloužili o vznik podprsenky, je však víc. Asi nejznámější je Mary Phelps, která si v roce 1913 vzala pod večerní šaty improvizovanou podprsenku ze dvou kapesníků a stuhy. Nechala si nápad patentovat, ale nakonec ho prodala firmě na výrobu korzetů Warner Co. Konečně spatřila světlo světa podprsenka, jak ji známe, a společnost vydělala na vynálezu milióny dolarů. Popularitu převratného kousku ženského prádla podpořila první světová válka, kdy byly ženy často nuceny zastat mužské práce, což korzet nedovoloval.
Dnes si můžete vybrat podprsenku podle barvy, ale také podle střihu, materiálu a použití. Na trhu jsou výrobky krajkové i hladké, s výztuží, kosticemi nebo vycpávkami, gelové či samodržící, těhotenské, kojící a sportovní. A výrobci neusínají na vavřínech. Značka Chantelle například nabízí podprsenky memory, jejíž košíčky se díky paměťové pěně snáz přizpůsobí tvaru poprsí své nositelky. Za zmínku stojí rovněž použití 3D technologie v podprsenkách spacer Chantelle a Antinea. Vnitřní část košíčku odvádí teplo a vlhko a vnější vrstva odpovídá za pevnost a odolnost podprsenky.
A vývoj bude bezpochyby pokračovat dál. Víte, že třeba japonští inženýři vymysleli podprsenku, která se díky nainstalovanému snímači tepové frekvence sama rozepne, je-li její nositelka správně vzrušena? Zajímavý vynález, ovšem spíš pro muže. Ženy bude u podprsenek nejspíš nadále zajímat především krása, kvalita a pohodlí.
Nový komentář